Вітамінний скарб на нашому столі

    админ

    “Дурний хлопець женився одразу, а розумний — за сезон збирав до тонни цінного продукту”
    Мабуть, кожен зараз, за заголовком, зрозумів, про що саме сьогодні піде мова — про гарбуз. В заголовок вкладена суть давнішньої української традиції — якщо дівчина давала згоду на шлюб з парубком, то вона виносила гостям на вишитому рушнику коровай, а якщо ні — то гарбуза. Отримавши гарбуза, свати з парубком йшли геть.

     

    Сьогодні про цю традицію ми знаємо лише з книг, та й гарбуз як харчовий продукт почав дещо втрачати свою популярність. Але ж саме цей овоч — вітамінний скарб на нашому столі. Гарбуз вміщує в собі безліч корисних компонентів — органічні кислоти, клітковину, крохмаль, цукор, каротин, вітаміни D, С, В1, В2, солі міді, фосфор, залізо, цинк та багато інших.

     

    Історики досі сперечаються, де і коли був вперше відкритий гарбуз — Америка чи Китай, де, до речі, гарбуз подавався до імператорського столу. Було це не пізніше, ніж 4,5 тисячі років тому. Збереглися свідчення про те що, американські корінні жителі індіанці смажили гарбузові шматочки на вогнищі, а з в’яленої шкірки плели килимки.

    Наші предки знали про користь “рудого пана” та вирощували його у великих кількостях. Страви теж були найрізноманітніші — з гарбуза варили варення, запікали у печі, на вогнищі, варили каші — солодкі на молоці та з часником на воді, висушені гарбузові пластинки, чи, як зараз модно говорити, слайси додавалися нашими бабусями до супів, різноманітних овочевих рагу, компотів тощо. Гарбуз вживали також і у сирому вигляді — притрушуючи цукром, медом чи сіллю. А як же гарбузове насіння, яке не лише смачне, а й корисне!

    Наш край славиться плациндами — випічка, запозичена з молдавської кухні, яка знайшла своїх поціновувачів на українській землі. Плацинда — це коржик з дріжджового чи листкового тіста з переважно солодкою гарбузовою начинкою, смажений на сковорідці. Діти полюбляють запечені у духовці з цукром чи медом шматочки гарбуза, у більшості українських родин часто вживаною є гарбузова каша.

    Овоч також має і лікувальні цінності — незамінний при жіночих захворюваннях, анемії, захворюваннях шлунку, перевтомі тощо. Гарбузові скоринки допомагають при опіках, якщо їх прикласти відразу до уражених місць. Гарбузове насіння має противоглистні властивості, про що добре знали наші предки. Вітаміни А та Е, вмістом котрих багатий гарбуз, при постійному вживанні продукту, допомагають зберегти молодість.

     

    Якщо ви на дієті — гарбуза вам на стіл, він низькокалорійний та багатий клітковиною, спеціалісти стверджують, що за два тижні гарбузової дієти можна схуднути на 10 кг.