Якщо декілька років тому, ХАССП був закордонною системою,що носив суто формальний характер, то зараз, це обов’язковий та ефективний інструмент для забезпечення безпеки харчових продуктів, який повинен запровадитись всіма українськими підприємствами найближчим часом.
HACCP – (Hazard Analysis and Critical Control Points) – система, яка ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні фактори, які є визначальними для безпеки харчових продуктів. Вона гарантує безпеку продукції на повному шляху харчового ланцюжка і дає можливість виявити всі критичні точки, які можуть вплинути на безпеку кінцевого продукту, усунути шкідливі фактори і контролювати повний процес виробництва.
Дана система є обов’язковою в рамках законодавства більшості цивілізованих країн: ЄС, США, Канади, Японії, Нової Зеландії та інших.
Для кого це актуально?
Наталія Курята (голова комітету безпечності харчових продуктів та ветеринарії Громадської ради), коментує: “Мова йде про заклади громадського харчування, в тому числі це поширюється на всі освітні установи, які надають послуги з харчування.
Також, це всі виробники харчової продукції та сільгоспвиробники сировини – від підприємств, які надають транспортні послуги для перевезення харчових продуктів, до агрохолдингів і торгових закладів. Це нововведення стосується і тих операторів, які займаються зберіганням, фасуванням і упаковкою вже готової харчової продукції”.
За словами Куряти, найбільш важливим є той факт, щоб ця система дійсно працювала і була ефективною, а не виглядала добре тільки на папері. Тому кожному українському оператору необхідно зрозуміти, що наявність на підприємстві діючої системи управління безпечністю харчових продуктів НАССР – це надійне підтвердження того, що виробник забезпечує всі умови, що гарантують стабільний випуск якісної і безпечної продукції.
Закон про основні принципи та вимоги до безпеки харчових продуктів і Наказ Міністерства аграрної політики говорить про спрощений механізм впровадження, і допускає усунення помилок при першому аудиті у оператора ринку. Щодо тих, хто не бажає впровадження системи взагалі – будуть застосовані суворі заходи. Як показує практика, більшість подібних підприємств виявляються під загрозою закриття. Наприклад, в Польщі, за відмову впровадження системи НАССР були закриті близько 80% підприємств.Компанія Erdkraft займає відповідальну позицію стосовно даних вимог.
Ми активно впроваджуємо систему ХАССП на підприємстві – виявляємо і досліджуємо критичні точки та усуваємо ризики на виробництві. Адже, управління якістю та безпекою нашої продукції – це не лише обов’язок перед законодавством, а й своєрідний інструмент захисту власної репутації, як виробника.